Ostrožsko je kraj, kterému osobitou charakteristiku vtiskla slivovice, víno, cimbálová muzika, zdobený vyšívaný lidový kroj, bohatství přetrvávající lidové kultury a stále pěstovaného folkloru. Celá oblast je protkána řadou cyklistických stezek ve spojení s nabídkou vodní turistiky na Baťově kanále a řece Moravě.
Pokud budete chtít poznat mikroregion Ostrožsko - Veselsko, doporučujeme vám, abyste si našli na mapě, známé poutní místo Svatý Antonínek. Z mapy se také dozvíte, že toto poutní místo je kopcovitý výběžek Bílých Karpat, čtrnáct kilometrů jižně od Uherského Hradiště, směrem na Velkou nad Veličkou a slovenskou Myjavu. Kolem Antonínka najdete na mapě všechny obce a města Ostrožska – Blatnici pod Svatým Antonínkem, Blatničku, Boršice u Blatnice, Ostrožskou Lhotu, Ostrožskou Novou Ves, Uherský Ostroh, Veselí nad Moravou a Hluk.
Zkuste ale mapu zavřít a vydejte se raději přímo do tohoto mikroregionu. Poznáte řadu zajímavých míst i lidí, které spojuje nejen stále hustější síť cyklostezek, ale také hrdost nad lidovými tradicemi, živý spolkový život a mnohdy také víra.
Centrem mikroregionu je Uherský Ostroh se svým zámkem, v minulosti hradem, založeným po roce 1260 Přemyslem Otakarem II. Zámek prochází řadu let rekonstrukcí a v budoucnosti by mohl být vyhledávaným turistickým cílem. V současnosti je tak pro zájemce největším lákadlem přístaviště lodí, odkud se můžete vydat na plavbu po veleznámém Baťově kanále.
V srdci Slovácka na řece Moravě a jejích ramenech leží v blízkosti chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty město Veselí nad Moravou. V současnosti je to moderní město, historii tu dál připomínají nádherné stavby a místa. Bartolomějské náměstí v místech původní osady, kostel sv. Bartoloměje, kostel svatých Andělů strážných patřící ke kláštěru servitů, židovský hřbitov a mnoho dalších... Navštivte toto město a přesvědčíte se sami.
V každé obci mikroregionu jsou ale zajímavosti, které stojí za pozornost, záleží jen na vás, čemu dáváte přednost. Máte chuť například na posezení ve vinném sklípku? Není problém, nejlepší bude, když zamíříte posedět do Blatnice pod Sv. Antonínkem, tam najdete v jedné řadě vinné sklepy Pod starýma horama, které jsou památkovou rezervací. Ale i další vinné sklepy, které se nacházejí v Blatničce a v Boršicích u Blatnice jsou každoročně naplněny vínem, známým lahodným a ozdravným nápojem. Nezapomenutelné chvíle strávené mudrcírováním, koštováním a hodnocením nového, zrajícího vína dává zapomenout na celoroční námahu ve vinicích.
Pokud byste raději zůstali na světle a chtěli využít pěkného počasí, zkuste raději koupaliště. V Hluku najdete nové, moderní koupaliště s bazénem pro dospělé i děti s velkým travnatým prostranstvím. Není divu, že přes léto bývá toto místo obklopeno návštěvníky až ze Slovenska.
Dalším moderním místem, které je spojeno s vodou, ovšem tentokrát s vodou léčivou, jsou vyhlášené sirnaté lázně v Ostrožské Nové Vsi. Lázně se po změně majitele mění rok od roku k lepšímu, což oceňuje nejen mnoho pacientů z České republiky ale například také z Německa.
Pro milovníky koupání v přírodních jezerech máme pozvánku na štěrková jezera v Ostrožské Nové Vsi. Při letní návštěvě našeho regionu nesmíte tyto jezera minou. Čistotou vody se mohou bez nadsázky srovnávat k moři. Voda je neustále čistá a kvalitní díky štěrkovému "podkladu", který funguje jako přírodní filtr. Pro děti je vhodné přírodní koupaliště s vodními atrakcemi a půjčovnou loděk. Odpočinkové plochy jsou travnaté, kamenité, nechybí ani písčitá pláž. Místo je ideální pro rekreace i rybaření.
Že máte děti, a potřebovali byste něco pro ně? Potom je nejlepší navštívit Ostrožskou Lhotu, právě tam totiž vyrostla na břehu potoka Okluky nová relaxační zóna, kde můžete děti bez obav pustit a vy můžete odpočívat na lavičkách.
Je ale možné, že byste nejraději vyrazili do přírody, možností máte na Ostrožsku celou řadu, najdete tady lesy i louky, rovinu i kopce, z mnoha možností vybíráme Blatničku a tamní Milejovské louky, kde najdete cenné rostliny jako například Hlaváček jarní nebo Kosatec trávolistý, ale pochopitelně, když se budete pečlivě dívat, najdete tady na dvaceti hektarech další a další zajímavé rostliny.
Zatím jsme se téměř nezmínili o spolkovém životě, který je v mikroregionu Ostrožsko velmi bohatý a pestrý, s každým dalším rokem přibývají další akce a aktivity místních lidí. V Boršicích u Blatnice například vznikl před dvěma lety mužský sbor, který už dokázal vystupovat s lidovými písničkami a Boršickou „svatbou“ dokonce na prknech Národního divadla v Praze.
Jestliže chcete poznat šikovné ruce řemeslníků, pak musíte počítat s tím, že jsou to lidé, kteří jsou dědici pravého bohatství po svých předcích. Jejich umění nepřichází samo, za vším je spousta práce, která je s postupujícím časem stále cennější a penězi se dá těžko vyvážit. Zajdete-li do kterékoliv obce našeho regionu, najdete zde někoho, kdo vyrábí podle starých zvyků, které od dětství vídal u svých babiček a dědů.
Malovaná žudra, modré podrovnávky, muškáty v oknech a ve světnici hliněná podlaha, kachlová kamna, vysoko stlané postele, kroje, na zdi kříž a malované talíře … tak se žilo na Slovácku. Tato kouzelná, tradiční stavení můžete najít na Ostrožsku i dnes. Nejsou to prachem zapadaná muzea – jsou to živá stavení, ve kterých se pří různých příležitostech pečou koláčky, vyšívá, beseduje aj zpívá… Mezi takto fungující objekty paří památkové domky v Hluku a lidový domek Háječek v Ostrožské Lhotě.
Lidové tradice jsou zde udržovány provozováním dvou specializovaných šicích dílen na lidové kroje, které se nacházejí v Uherském Ostrohu v Blatničce. V Blatničce vzniklo i Muzeum lidových krojů.
Kolorit tohoto kraje dotváří množství hodnotných soch, Božích muk, kapliček a křížků. Pokud hledáte odpočinek v lázeňském prostředí, přírodní krásy podhůří Bílých Karpat, kulturní a církevní památky, přijeďte k nám, jste srdečně vítáni.
Představení mikroregionu: Reduta a nádvoří Reduty