ZE SRDCE SLOVÁCKA

Datum: 09.09.2023
Čas od: 13:00 do: 14:30 hodin
Místo: Masarykovo náměstí

Podobně jako se během slavností představují jednotlivé regiony, představí se vám v samostatném pořadu i pořadatelské město Uherské Hradiště. Prostřednictvím domácích souborů se podíváme na řadu nových i starších choreografií, vyslechneme písně pěveckých sborů a zaposloucháme se do melodií cimbálových muzik.

Účinkují:

FS Cifra a CM Špica

Folklorní soubor Cifra je součástí moravské folklorní scény již od roku 2000 pod vedením choreografky Lenky Kraváčkové. Ve svém repertoáru soubor především obnovuje a rozvíjí poklady tradičního lidového umění Slovácka. Při hledání inspirací však Cifra nezůstává jenom ve svém rodném regionu, ale odvažuje se jít za lidovou písní a tancem za hranice – na Slovensko. Rozmanitost repertoáru souboru je tedy od točivých a figurálních tanců z Uherskohradišťska až po dynamické a technicky propracované tance ze Slovenska.

Letošní prázdniny soubor reprezentoval Českou republiku až na Madeiře. Za svého fungování se Cifra rozrostla o taneční seminář, ve kterém je každý mladý folklorní nadšenec vždy vítaný!

Od roku 2018 soubor spolupracuje s cimbálovou muzikou Špica ze Starého Města, která je na dnešním vystoupení provází. Vedoucím CM Špica je Tomáš Snopek a primášem je Jan Mikuš.

Vedoucí souboru je Lenka Kraváčková.

FS Kunovjan

Vznikl na přelomu let 1969 - 1970 v Kunovicích, kdy se nejstarší skupina dětí souboru Děcka z Kunovic dostala pod vedení tehdejšího tanečníka Hradišťanu Miloše Plachého.

Soubor po následující léta fungoval ještě jako mládežnický a od roku 1974 byl zařazen mezi dospělé soubory. Soubor působil v Kunovicích a v roce 1983 se přesouvá do Uherského Hradiště, kde pod záštitou Klubu kultury UH pracuje do současnosti. Po odchodu Miloše Plachého soubor převzala na pozici taneční vedoucí Romana Habartová a následně David Pavlíček. Jeho vedení dávalo Kunovjanu téměř 20 let nezaměnitelný výraz i charakter, díky němuž se soubor stal velmi oblíbeným folklórním tělesem na Moravě.

V roce 2015 Kunovjan oslavil 45. výročí svého založení premiérovým programem "Proměny a cesty" již pod tanečním vedením Romana Škráška.  Od roku 2017 převzala pomyslný kolík štafety vedoucích Radka Hlawiczka (Smělíková), která nyní soubor vede za pomoci organizačních vedoucích Lukáše Uherka a Michala Dudy. Soubor se tak nadále snaží pokračovat v práci počaté svými předchůdci.

CM Kunovjan

Cimbálová muzika Kunovjan působí v Uherském Hradišti, centru Moravského Slovácka. Současná podoba muziky vznikla postupným vývojem z cimbálové muziky Slováckého krúžku v Kunovicích.

V šedesátých letech muzika spolupracovala s dětským souborem Děcka z Kunovic. Od roku 1969 převzal tento „dospívající“ soubor název Kunovjan, tedy název po Slováckém krúžku v Kunovicích, který v té době již nevyvíjel žádnou činnost. Kontinuitu zachovala pouze cimbálová muzika s tehdejším primášem Miroslavem Horsákem, která doprovázela dětský soubor pod vedením Miloše Plachého. Rokem 1969 je tedy datováno zahájení práce folklórního souboru Kunovjan, s jehož činností je úzce spjata také nynější cimbálová muzika. V 80. letech se Folklórní soubor Kunovjan přemístil do Uherského Hradiště, protože místo, kde se zkoušelo v „Búdě“, bylo ve špatném stavu. Muzika těsně spolupracuje se souborem, který vedli postupně Miloš Plachý, Romana Habartová, David Pavlíček, Roman Škrášek a Radka Smělíková – Hlawiczka..

Během své existence dosáhla kapela velkého uznání odborníků, o čemž svědčí mnohá ocenění z přehlídek a účinkování na významných akcích (např. Hudecké dny Slávka Volavého, Světový kongres cimbalistů, účinkování v rámci festivalu Pražské jaro). Od začátku 80. let nahrávala v Československém rozhlase v Brně a v Ostravě. Vydala několik profilových hudebních nosičů, podílela se na natáčení filmů a televizních pořadů.

Mužský sbor JMF Derfla

Impuls k založení mužského sboru ve čtvrti Uherského Hradiště, dnes pojmenované Sady, dříve zvané Derfle, dali místní vinaři v roce 2009. První zkouška v počtu zhruba dvanácti odhodlaných zpěváků, se uskutečnila v poslední dny roku 2009. Od začátku roku 2010 se pravidelně, týden co týden, schází ke zkouškám. Už na Derflanském velikonočním koštu slivovice se sbor osmělil k jednomu z prvních veřejných vystoupení. Postupem času přibývali do sboru další členové, jejichž počet se ustálil na současných dvaceti čtyř. Výrazný milník pro sbor nastal na podzim roku 2010, kdy se do sboru přidává současný umělecký vedoucí Jaroslav Zatloukal. Teprve díky němu a jeho folklorním zkušenostem (například coby primáš cimbálové muziky Kunovjan), vzal vývoj sboru pevný směr, kterým se snaží vyvíjet stále dál.
Co to JMF? Význam zkratky je dvojí. Buď to může být vysvětlována jako „Jinoši Místního Folkloru“. Ale mezi vinaři je tato zkratka známá jako „Jablečno-Mléčná Fermentace“, tedy druhotné kvašení vína – přeměna. To proto, že část bývalých aktivních folkloristů, se působením ve sboru k folkloru opět aktivně vrátila.

Základem pro postupně vznikající repertoár jsou písně z dolňácka. Například zpěvník Písně malované Slováckem aneb Na derflanském poli… Kniha, která vznikla na základě sbírek v pozůstalosti derflanského učitele Josefa Zbořila. Sbor si rád „vysekne“ i další pěkné písně původem z jiných folklorních oblastí.

FS Míkovjan

Folklorní soubor Míkovjan byl založen v roce 2002, jako pokračovatel folklorní tradice v Míkovicích sahající do 70. let minulého století. Nedílnou součástí aktivit tohoto souboru je tedy udržování tradic konaných v rodných Míkovicích. Jde o rozmanité tradice a zvyky, mezi které patří např. dožínky, které se konaly v roce 2022 již podesáté.
V repertoáru souboru najdete tance vycházející převážně z oblastí Slovácka a Moravsko-Slovenského pomezí, které byly prezentovány na různorodých akcích po celé České republice, a i v zahraničí.

Od roku 2017 doprovází Folklorní soubor Míkovjan Cimbálová muzika Litera.

Ženský pěvecký sbor z Míkovic

Začátky zpíváni žen v Míkovicích, tehdy ještě jako dívčího sboru, se tradují už od vzniku cimbálové muziky Burčáci v sedmdesátých letech. Tehdy to bylo zpívání pro radost při různých folklorních akcích. Jako organizovaný ženský sbor se začaly ženy scházet před více než dvaceti lety a za tu dobu absolvovaly nespočet vystoupení u nás i v zahraničí, nejčastěji společně s Míkovským mužským sborem a cimbálovými muzikami Burčáci  a Mladí Burčáci. Radost, živelnost, lásku ke zpívání a slováckým písničkám rády předávají všem generacím..

Mužský sbor z Míkovic

První oficiální vystoupení se datuje už v roce1970 na Dolňáckých slavnostech v Hluku. Neuvěřitelné, ale do dnešních dnů stále v řadách mužského sboru vystupují  3 zakládající členové. Nejraději zpívají doma, ale vyjíždí i do zahraničí např. Slovinsko, Maďarsko, několikrát Německo a nesčetněkrát Slovensko. Nejčastěji je doprovází cimbálovky z Míkovic, ale jsou rádi i za doprovod jiných muzikantů. Snaží se o projev ryze lidového, zemitého, chlapského zpěvu.

Translate »
crosslist