Podobně jako se během slavností představují jednotlivé regiony, představí se vám v samostatném pořadu i pořadatelské město Uherské Hradiště. Prostřednictvím domácích souborů se podíváme na řadu nových i starších choreografií, vyslechneme písně pěveckých sborů a zaposloucháme se do melodií cimbálových muzik. Kromě uherskohradišťských folklorních souborů bude letos poprvé součástí programu také host slavností, který nás přenese do oblasti východních Čech konkrétně Chrudimského regionu.
Účinkují:
Folklorní soubor Cifra je součástí moravské folklorní scény již od roku 2000 pod vedením choreografky Lenky Kraváčkové. Ve svém repertoáru soubor především obnovuje a rozvíjí poklady tradičního lidového umění Slovácka. Při hledání inspirací však Cifra nezůstává jenom ve svém rodném regionu, ale odvažuje se jít za lidovou písní a tancem za hranice – na Slovensko. Rozmanitost repertoáru souboru je tedy od točivých a figurálních tanců z Uherskohradišťska až po dynamické a technicky propracované tance ze Slovenska.
Letošní prázdniny soubor reprezentoval Českou republiku až na Madeiře. Za svého fungování se Cifra rozrostla o taneční seminář, ve kterém je každý mladý folklorní nadšenec vždy vítaný!
Od roku 2018 soubor spolupracuje s cimbálovou muzikou Špica ze Starého Města, která je na dnešním vystoupení provází. Vedoucím CM Špica je Tomáš Snopek a primášem je Jan Mikuš.
Vedoucí souboru: Lenka Kraváčková
Vznikl na přelomu let 1969 - 1970 v Kunovicích, kdy se nejstarší skupina dětí souboru Děcka z Kunovic dostala pod vedení tehdejšího tanečníka Hradišťanu Miloše Plachého.
Soubor po následující léta fungoval ještě jako mládežnický a od roku 1974 byl zařazen mezi dospělé soubory. Soubor působil v Kunovicích a v roce 1983 se přesouvá do Uherského Hradiště, kde pod záštitou Klubu kultury UH pracuje do současnosti. Po odchodu Miloše Plachého soubor převzala na pozici taneční vedoucí Romana Habartová a následně David Pavlíček. Jeho vedení dávalo Kunovjanu téměř 20 let nezaměnitelný výraz i charakter, díky němuž se soubor stal velmi oblíbeným folklórním tělesem na Moravě.
V roce 2015 Kunovjan oslavil 45. výročí svého založení premiérovým programem "Proměny a cesty" již pod tanečním vedením Romana Škráška. Od roku 2017 převzala pomyslný kolík štafety vedoucích Radka Hlawiczka (Smělíková), která nyní soubor vede za pomoci organizačních vedoucích Lukáše Uherka a Michala Dudy. Soubor se tak nadále snaží pokračovat v práci počaté svými předchůdci.
Vedoucí souboru: Radka Hlawiczka
Cimbálová muzika Kunovjan působí v Uherském Hradišti, centru Moravského Slovácka. Současná podoba muziky vznikla postupným vývojem z cimbálové muziky Slováckého krúžku v Kunovicích.
V šedesátých letech muzika spolupracovala s dětským souborem Děcka z Kunovic. Od roku 1969 převzal tento „dospívající“ soubor název Kunovjan, tedy název po Slováckém krúžku v Kunovicích, který v té době již nevyvíjel žádnou činnost. Kontinuitu zachovala pouze cimbálová muzika s tehdejším primášem Miroslavem Horsákem, která doprovázela dětský soubor pod vedením Miloše Plachého. Rokem 1969 je tedy datováno zahájení práce folklórního souboru Kunovjan, s jehož činností je úzce spjata také nynější cimbálová muzika. V 80. letech se Folklórní soubor Kunovjan přemístil do Uherského Hradiště, protože místo, kde se zkoušelo v „Búdě“, bylo ve špatném stavu. Muzika těsně spolupracuje se souborem, který vedli postupně Miloš Plachý, Romana Habartová, David Pavlíček, Roman Škrášek a Radka Smělíková – Hlawiczka..
Během své existence dosáhla kapela velkého uznání odborníků, o čemž svědčí mnohá ocenění z přehlídek a účinkování na významných akcích (např. Hudecké dny Slávka Volavého, Světový kongres cimbalistů, účinkování v rámci festivalu Pražské jaro). Od začátku 80. let nahrávala v Československém rozhlase v Brně a v Ostravě. Vydala několik profilových hudebních nosičů, podílela se na natáčení filmů a televizních pořadů.
Folklorní soubor Míkovjan byl založen v roce 2002, jako pokračovatel folklorní tradice v Míkovicích sahající do 70. let minulého století. Nedílnou součástí aktivit tohoto souboru je tedy udržování tradic konaných v rodných Míkovicích. Jde o rozmanité tradice a zvyky, mezi které patří např. dožínky, které se konaly v roce 2022 již podesáté.
V repertoáru souboru najdete tance vycházející převážně z oblastí Slovácka a Moravsko-Slovenského pomezí, které byly prezentovány na různorodých akcích po celé České republice, a i v zahraničí.
Od roku 2017 doprovází Folklorní soubor Míkovjan Cimbálová muzika Litera.
Vedoucí souboru: Jana Trubačíková
Působí v Chrudimi už 40 let. Soubor se dlouhodobě řadí díky tvůrčí invenci, pracovitosti a spolupráci s předními odborníky mezi nejvýznamnější folklorní tělesa v České republice. Zpracovává tance, písně a tradice převážně z východních Čech – hlavně z Chrudimska, Nasavrcka, ale také Polabí. Od výrazné regionální ukotvenosti si občas odskočí na západ Čech – na Chodsko.
Dlouhodobě se mu daří přinášet do folkloru nová témata a neotřelé zpracování na hranicích žánrů, což ho řadí mezi ojedinělé soubory v rámci České republiky. Klade důraz na úzkou spolupráci s městem Chrudim, v němž každoročně spolupořádá: Masopust, Stavění máje, Chrudimské dožínky a pořad Trochu vánoční.
V minulých letech významně prezentoval město Chrudim v Itálii, v portugalském městě Barcelo na mezinárodním festivalu Rio 2012, v roce 2014 zase představil Chrudim a český folklor na jednom ze tří největších folklorních festivalů na Slovensku – MFF Myjava 2014 a o rok později na největším finském festivalu Hollo&Martta v Lahti. V roce 2018 pak účinkoval na Mezinárodním festivalu Santa Lucia v mexickém městě Monterrey. Kromě toho má za sebou vystoupení třeba v Rumunsku, v Řecku, v Maďarsku či v Nizozemí.
Kohoutek je pravidelně také hostem největšího českého folklorního festivalu Strážnice. Jeho vedoucí jsou pořadateli významných folklorních festivalů v Česku rovněž zváni do programových rad a zároveň se dramaturgicky podílejí na programu festivalů (např. MFF Pardubice - Hradec Králové nebo právě Strážnice).
Vedoucí souboru: Šárka Kratochvílová
Autorský pořad Klubu kultury Uherské Hradiště.