U VÍNA A U MUZIKY - CM OHNICA

Datum: 10.09.2022
Čas od: 19:00 do: 00:00 hodin
Místo: Kolejní nádvoří, Jezuitská kolej

CM Ohnica, Uherské Hradiště

Muzika se začala formovat na přelomu let 2005 a 2006, kdy z původně doprovodného uskupení muzikantů na absolventský koncert cimbalisty Jana Káčera vznikla muzika, která chtěla dále hrát a ne skončit pouze koncertem. Mimo to, dalším důležitým mezníkem byla nabídka Pavla Šupky (houslisty Kunovjanu), který byl požádán souborem Handrlák z Kunovic o založení doprovodné cimbálovky.

Ve velmi krátké době se podařilo poskládat muziku, kde našli své místo členové jiných muzik (Gymnázia, Střední průmyslové školy, ZUŠ), ale i ti, kteří doposud neměli možnost zahrát si v cimbálové muzice a chtěli to zkusit. Brzy si muzika připravila repertoár a vydala se na svůj první zájezd s tanečním souborem. Kvůli své velké vytíženosti Pavel Šupka předal po roce vedení CM do rukou cimbalisty Jana Káčera. S FS Handrlák muzika spolupracovala do konce roku 2008, kdy se osamostatnila, a vrhla se na vlastní hudební dráhu.

Muzika se snaží stále rozšiřovat svůj repertoár, zaměřuje se převážně na interpretaci písňového a tanečního repertoáru hradišťského Dolňácka, celého Slovácka a nebrání se i jiným regionům a hudebním žánrům. Vzorem pro ně jsou generace starších muzikantů a cimbálových muzik z okolí (jako jsou Hradišťan, CM Jaroslava Čecha a v neposlední řadě BROLN). Od roku 2013 muzika spolupracuje s folklorním souborem Cifra Lenky Kraváčkové, doprovázela Old Stars Hradišťan, tři skupinky dětského souboru Hradišťánek, a příležitostně doprovází FS Míkovjan.

prim: Jan Mudrák

No ACF gallery field data found
Translate »
crosslist