DH KOMŇANÉ
Dechová hudba v Komni má dlouholetou tradici, sahající až do 19. století. Znovuobnovení činnosti je datováno rokem 1926, kdy se parta mladých muzikantů sešla v místní škole a úvodním zápisem do kroniky položili základní kámen do mozajky své dlouholeté činnosti. Současné složení dechové hudby má za sebou úspěšná vystoupení na festivalech v anglických městech Scarborough, Yorku, Goathlandu a Whitby, ve švýcarském městečku Altstätten, na chorvatském ostrově Korčula a častá vystoupení na Slovensku. Pravidelně účinkuje na kulturních a společenských akcích v obci, ale také na spoustě zábav a plesů v širokém okolí.
V repertoáru dechové hudby Komňané najdeme pestrý výběr známých skladeb a písniček převážně moravských autorů, taneční hudbu v různých úpravách, ale i českou dechovku zastoupenou Vackem, Vejvodou, Poncarem, Kubešem a dalšími. Spolupracovala také se známým brněnským skladatelem Milošem Machkem.
Vystupují při církevních obřadech o Vánocích, Velikonocích a v čase hodovém, uspořádali košt slivovice. O Vánocích objíždí se svým koncertním programem domovy důchodců, aby potěšili starší mnohdy opuštěné spoluobčany. Tradiční je také „Josefovské vyhrávání“, hudební doprovod při „chalupářském trnkobraní“, „komenském fašanku“ a mnoho dalších aktivit. V roce 2000 společně získali na MFF ve Strážnici titul „Laureát MFF Strážnice 2000“.
V roce 2009 natočili Komňané svoje první CD s názvem Životem jít. I díky DH Komňané získala Komňa v roce 2011 prestižní putovní pohár folklorního sdružení ČR. V roce 2012 si Komňany vybrala a natočila s nimi Česká televize Brno pořad Ta naša kapela, kde byla představena i samotná obec. Letos jste mohli vidět a slyšet kapelu na Komenském fašanku 2022, na pravidelném posezení při dechovce na Petrůvce, vyhrávala také v Újezdci u Luhačovic, v Záhorovicích a v Bojkovicích, a na hodové zábavě doma v Komni. Bývá také pravidelným účinkujícím na Bílokarpatských slavnostech v Uherském Brodě a na různých festivalech dechových hudeb.
Kapelník: Štěpán Urbánek
DH VINAŘINKA
DH Vinařinka byla založena v roce 1984 Stanislavem Žůrkem starším z DH Domaňáci. Název Vinařinka vymyslel tehdy pan Stanislav Pěnčík. Po úmrtí kapelníka v roce 1997 kapela už tolik nehrávala jako dříve. Před pár lety však svou činnost znovu obnovila a pozměnilo se i obsazení kapely. Kapela hraje na hodech, tanečních zábavách, dožínkách, koncertech i festivalech. Nynějším kapelníkem je Stanislav Žůrek mladší.
DH BORŠIČANKA
Dechová hudba BORŠIČANKA z Boršic byla založena v roce 1968 partou mladých poctivých muzikantů v čele s výborným křídlovákem Františkem Ďurníkem. Krátce poté přichází do kapely člen státní filharmonie Zlín pan Josef Řepa a přejímá dirigentskou taktovku. Sám se také vydává na autorskou dráhu a z jeho tvůrčí dílny brzy přichází na svět polka "Boršičanka", která se stává nesmírně populární mezi příznivci dechovky po celé zemi, ale i za hranicemi naší vlasti.
A jak už to bývá, když to nejmíň čekáš, přichází k nečekané události a tou je zákaz činnosti pro celou kapelu z důvodu doprovodu krojové chasy do kostela. Naštěstí tento zákaz nebyl lhostejný široké veřejnosti a po velkém tlaku s dlouhých tahanicích zahajuje znovu činnost pod vedením nového kapelníka p. Cyrila Trávníčka. A znovu se dostává na vrchol popularity a s ním přicházejí první zahraniční zájezdy (1972) a natáčení v rozhlase a televizi (pořady Souboj dechovek, Květy pod Buchlovem, Na dobrů notečku).
V roce 1983 dochází u kapely ke generačnímu problému a do souboru přichází noví mladí členové, většinou absolventi LŠU v Uh. Hradišti. Zvýšený zájem o soubor dokladuje následná šňůra koncertů a vystoupení s velmi kladným ohlasem nejen u nás, ale i v zahraničí. Mezi ty nejúspěšnější zahraniční zájezdy se dá zařadit účast na koncertech v Německu, Rakousku a ve Francii. Kapelník Jiří Dohnal.