Kalina obecná (Viburnum opulus) je keř rostoucí především ve vlhkých hájích. Vyznačuje se velkými bílými květy a červenými střapečky uzrálých bobulí. Do moravské lidové písně kalina pronikla vlivem východoslovanského hudebního folkloru, v jehož písních se vyskytuje
velmi často a prostupuje v podstatě celý koloběh lidského života. Její symbolika je totiž vskutku bohatá: od podobenství svobodné dívky, panenské poctivosti a štěstí a spokojenosti, přes zamilovanost, lásku, krásu nevěsty a svatbu jako přechodový rituál, až po zármutek a pláč nad ztrátou milovaných.
Známe však ještě jednu symboliku kaliny – té babické. Folklorní soubor Kalina, jehož dvacetiletou existenci si dnes připomínáme, má kořeny v roce 2002, kdy skupina mladých tanečníků a muzikantů z Babic a okolních dědin našla své působiště právě pod záštitou obce Babice. Od té doby vídáme červené střapečky babické Kaliny nejen na pódiích, ale také při velikonočních a štěpánských obchůzkách, nejrůznějších výročních pořadech, benefičních akcích a sportovních kláních. Kromě českých a slovenských pódií rozkvétala také ve Francii, Polsku, Macau, Sardinii, Slovinsku a naposled v Severní Makedonii. A tak, jak postupně rostly jednotlivé tance na repertoáru, tak přicházeli noví a noví členové, jejichž elán jako by zaléval kořeny, z nichž Kalina doposud roste.
Ve známé lidové písni se zpívá:
Proč kalino v struze stojíš,
snáď sa teho sucha bojíš.
Babická Kalina se sucha nebojí, ba naopak. Z jejích kořenů již přes dvě dekády rostou nové a nové okvětní lístky, které rozhodně neusychají. Přesvědčte se o tom sami a nechte se provést růstem Folklorního souboru Kalina a jeho krásami.
účinkují:
- taneční generace FS Kalina
- CM Stanislava Gabriela
- CM Tramín
- CM Olšavěnka