OD BUCHLOVA K JAVOŘINĚ

Datum: 11.09.2022
Čas od: 13:00 do: 14:30 hodin
Místo: Jezuitská kolej - Kolejní nádvoří

Živá tradice výročních obyčejů na Uherskohradišťsku a Uherskobrodsku

Dvě výrazné krajinné dominanty vymezují území, na kterém se každoročně dodržují tradice, k nimž jejich nositelé oblékají kroj se specifickými doplňky a typickými krojovými součástkami. Z obcí Uherskohradišťska a Uherskobrodska představíme kroje, které se oblékaly např. při již zapomenuté adventní obchůzce ve Starém Městě, ale i ty o fašanku, při obchůzkách královniček na Smrtnou neděli v obcích v okolí Uherského Brodu. Jistě zvláštní bude ustrojení králů svatodušní královské objížďky z Hluku, Kunovic a Vlčnova.

Již málo známá je svatodušní obchůzka královniček, ale ve Veletinách se udržuje nepřetržitě dodnes, jako v jediné obci regionu. Jak se oblékají a co si připravují ke slavení Velikonočního pondělí nám ukáží chlapci z Vlčnova a Starého Města. Představíme také oblečení a atributy chasy z Mistřic při stavění máje a z Míkovic o dožínkách.

Krojovou přehlídku ukončíme ukázkou hodových práv a dalších hodových atributů s krojovými zvláštnostmi a odlišnostmi ze šesti obcí Uherskohradišťska. Jak se slaví dozvuky hodů na druhý hodový den v Drslavicích, kdy se vozí beran nebo babské hody v Kněžpoli za čtrnáct dní po hodech, budou vhodnou pozvánkou na letošní hody.

Autorky: Mgr. Marta Kondrová a PhDr. Ludmila Tarcalová
Doprovází: CM Mladí Burčáci, prim: Zdeněk Stašek

Translate »
crosslist