NAPŘÍČ SLOVÁCKÝMI SLAVNOSTMI

Datum: 09.09.2022
Čas od: 20:00 do: 21:00 hodin
Místo: Masarykovo náměstí

Komponovaný folklorní pořad

V úvodním pořadu XIX. ročníku Slováckých slavností vína a oteřených památek v Uherském Hradišti se projdeme napříč celými slavnostmi. Představíme hosty, partnerská města, mikroregiony, zaměříme se na víno i gurmánské speciality z domácí kuchyně, zaverbujeme s nejlepšími tanečníky letošní soutěže O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku.

Program:

1. BÍLOVSKÉ SEDLCKÉ
- FS Cifra, FS Kunovjan, CM Ohnica
- chor.: Lenka Kraváčková / h.ú.: dle hry J. V. Staňka

2. TANCE Z MAĎARSKÉ ŽUPY VAS
- LTS Sárvár, Maďarsko a orchestr Herpenyő
- h.ú.: lidová

3. HYJTA
- PLS Mladina, Plzeň
- chor.: Miloš Vršecký / h.ú.: Josef Krček

4. KUCHAŘSKÉ
- ŽPS Jahoda, Kozojídky a CM Fraj, Veselí nad Moravou

5. VINAŘSKÉ
- CM Ženičky a Klebetnice, Hluk
- h.ú.: Kateřina Říhová

6. VERBUŇKY
- Vítězové 77. ročníku MFF Strážnice 2022 a CM Friška, Kyjov
- chor.: tanečníci / h.ú.: David Vašulka

7. JANKU, JANÍČKU
- Anna Zubrová a CM Ohnica, Uherské Hradiště
- h.ú.: Jan Káčer

8. LETĚL FTÁČEK
- CM Ohnica, Uherské Hradiště
- h.ú.: dle hry J. V. Staňka

9. ČASTKOVSKÉ SEDLCKÉ
- FS Míkovjan a CM Ohnica, Uherské Hradiště
- chor: Jana Trubačíková / h.ú.: Jan Káčer

slovem provází: Tomáš Gross
autor pořadu: autorský pořad Klubu kultury, Uherské Hradiště

-----------------------------------------------------------------------------------

FS CIFRA, UHERSKÉ HRADIŠTĚ
Soubor vznikl v roce 2000 v srdci Moravského Slovácka v Uherském Hradišti. Uměleckou vedoucí se od počátku stala PaedDr. Lenka Kraváčková, Ph.D. V současné době soubor tvoří čtrnáct tanečních párů. Ve svém repertoáru Cifra především obnovuje a rozvíjí poklady tradičního lidového umění Slovácka, které má tak jedinečnou a bohatou kulturu. Při hledání inspirací však Cifra nezůstává jen ve svém rodném regionu, ale za lidovou písní a tancem přechází za hranice – na Slovensko.

Cifra se účastní různých vystoupení a festivalů u nás i v zahraničí. Dosud měla možnost předvést své taneční umění ve Francii, Polsku, Švýcarsku, Španělsku, Kanadě a mnoha dalších zemích. Pravidelně také pořádá celovečerní premiérové programy. Folklorní soubor Cifra se tak za dobu své existence právem zařadil mezi přední soubory Uherskohradišťska.

FS KUNOVJAN, UHERSKÉ HRADIŠTĚ
Soubor vznikl na přelomu let 1969 - 1970 v Kunovicích, kdy se nejstarší skupina dětí souboru Děcka z Kunovic dostala pod vedení tehdejšího tanečníka Hradišťanu Miloše Plachého. Po následující léta fungoval ještě jako mládežnický a od roku 1974 byl zařazen mezi dospělé soubory. Soubor působil v Kunovicích a v roce 1983 se přesouvá do Uherského Hradiště, kde pod záštitou Klubu kultury UH pracuje do současnosti. Po odchodu Miloše Plachého soubor převzala na pozici taneční vedoucí Romana Habartová a následně David Pavlíček. Jeho vedení dávalo Kunovjanu téměř 20 let nezaměnitelný výraz i charakter, díky němuž se soubor stal velmi oblíbeným folklórním tělesem na Moravě.

V roce 2015 Kunovjan oslavil 45. výročí svého založení premiérovým programem "Proměny a cesty" již pod tanečním vedením Romana Škráška. Od roku 2017 převzala pomyslný kolík štafety vedoucích Radka Hlawiczka (Smělíková), která nyní soubor vede za pomoci organizačních vedoucích Lukáše Uherka a Michala Dudy. Soubor se tak nadále snaží pokračovat v práci počaté svými předchůdci. 

LIDOVÝ TANEČNÍ SOUBOR SÁRVÁR, MAĎARSKO
Soubor byl založen v roce 1977 a letos slaví 45. výročí svého vzniku. Cílem souboru je co nejlépe poznat tradice maďarského selského tance. "Kromě prezentace naší tradiční kultury na veřejnosti se ji snažíme prožívat také v každodenním životě. Pevně věříme v sílu tradiční kultury a v to, že tato kultura může poskytnout adekvátní odpovědi v dnešním komplikovaném světě, a to jak na úrovni jednotlivce, tak na úrovni celé společnosti",  Balázs Hámori, vedoucí souboru.

Soubor se vědomě snaží učit od starých mistrů, kteří ještě žijí, nebo jen trávit čas společně, protože i to má smysl. Cílem je, nashromáždit vědomosti několika generací a zprostředkovávat je těm, kteří chtějí naslouchat. V rámci scénické práce se snaží venkovské tance měnit co možná nejméně a prezentovat je v co nejautentičtější podobě. Sbírka krojů, která je v regionu jedinečná, obsahuje lidové kroje z téměř dvaceti národopisných oblastí.

Sárvár je aktivní od roku 1984, jako první sdružení v Maďarsku.

PLZEŇSKÝ LIDOVÝ SOUBOR MLADINA, PLZEŇ
Momentálně asi nejlepší amatérský folklorní soubor v republice. Vznikl v roce 1954 jako Soubor písní a tanců Škoda Plzeň. Pod současným názvem, kterým se soubor hlásí k plzeňské tradici - dobrému pivu - působí soubor od roku 1994. Těžiště jeho repertoáru leží v oblasti jihozápadních Čech. Soubor spolupracuje s předními hudebními autory či choreografy (Jaroslav Krček, Josef Krček, Josef Fiala, Jaroslava Smolová, Libuše Hynková, Miloš Vršecký) a současně vytváří vlastní choreografie a hudební úpravy.

vedoucí souboru: Libor Hnát / vedoucí muziky: Václav Wočadlo

ŽENSKÝ PĚVECKÝ SBOR JAHODA, KOZOJÍDKY 
Sbor se schází a zpívá již 18 let. Má 11 členek, téměř všechny  jsou rodačky z Kozojídek. Písňový repertoár je zaměřen na lidové písně dolňácké z oblasti Veselska. Téměř pravidelně se sbor účastní Strážnického vinobraní, svým zpěvem doprovází kulturní akce v Kozojídkách, představil se i na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici, zpívá na sborových přehlídkách, vernisážích a jiných folklórních událostech v regionu. Sbor Jahoda se kromě zpěvu lidových písní prezentuje také písněmi duchovními při slavnostních bohoslužbách ve farnosti Hroznová Lhota, příležitostně zpívá na svatbách, křtech či pohřbech. V roce 2006 se ženský pěvecký sbor Jahoda podílel na nahrávání CD „Tá kozojdská cesta“ a v roce 2020 společně s mužským pěveckým sborem Malina z Kozojídek vydali CD „Zpívání z Kozojídek“.

CM ŽENIČKY A KLEBETNICE, HLUK
Cimbálová muzika vznikla v září roku 2001 jako dosud jediná ženská cimbálová muzika na Slovácku. Primáškou je Kateřina Říhová, uměleckou vedoucí a autorkou většiny hudebních úprav je cimbalistka Marcela Trtková. S muzikou spolupracuje i sólová zpěvačka Anna Marie Rybnikářová. Ženičky vystupují samostatně nebo s ženským sborem Klebetnice z Hluku a v roce 2004 natočily společně CD s názvem Už sa ně to stalo. Repertoár muziky vychází především z lidových písní uherskohradišťského a uherskobrodského Dolňácka, luhačovického Zálesí a moravských Kopanic. Ženičky upřednostňují spíše koncertní vystoupení, často spolupracují např. s Muzeem J. A. Komenského v Uherském Brodě, kde hrávají na vernisážích, autorských čteních apod.

ANIČKA ZUBROVÁ
Anička se narodila do muzikantské rodiny, kde se všichni aktivně věnují folkloru a hře na housle. Ve 4 letech se poprvé zúčastnila pěvecké soutěže „Zazpívej slavíčku“, kde za doprovodu CM Ohnica získala Cenu diváků. Od té doby se stal zpěv a tato cimbálová muzika její srdeční záležitostí. Zpívá i s CM Olšava a CM Husličky ZUŠ Uh. Hradiště a tančí v Národopisném souboru Gymnázia Uh. Hradiště, DFS Omladinka.

Úspěchy v letošním roce 2022:
- 1. místo v krajském kole pěvecké soutěže ZUŠ (Karolinka)
- 1. místo v celostátním kole lidových muzik ZUŠ – CM Husličky (Mikulov)
- Cena poroty za výborný pěvecký výkon – celostátní kolo lidových muzik ZUŠ (Mikulov)
- soutěž „Zazpívej slavíčku“ – postup až do celostátního kola soutěže „Děti a píseň“, kde se prozpívala mezi 10 nejlepších zpěváčků ČR v kategorii 10-15 let

VÍTĚZOVÉ SOUTĚŽE O NEJLEPŠÍHO TANEČNÍKA SLOVÁCKÉHO VERBUŇKU - 77. MFF STRÁŽNICE 2022
1. místo - Martin Vašulka, Kyjov
2. místo - Karel Vlašic, Hlohovec
3. místo - Antonín Žmola, Uherské Hradiště
4. místo - Marek Salay, Břeclav
5. místo - Martin Pelikán, Bukovany
- doprovází CM Friška, Kyjov / prim: David Vašulka


foto: Lukáš Rajchman

CM OHNICA, UHERSKÉ HRADIŠTĚ
Cimbálová muzika Ohnica z Uherského Hradiště založená na přelomu let 2005 a 2006 je mladým hudebním tělesem na folklorní scéně, zpracovává a interpretuje převážně písňový a taneční repertoár z uherskohradišťského Dolňácka.

V roce 2013 muzika vyhrála na Slavnostech vína v Uherském Hradišti cenu „Slovácký šohaj" za nejlepší muziku v hudebním pořadu, kde byla konkurence velmi vysoká (CM Jaroslava Čecha, HCM Martina Hrbáče, Mužský sbor z Kyjova a další), dále v tomto roce muzika natočila své druhé profilové CD s názvem Koření života. Repertoár na něj připravovala dva roky a před natáčením jej úspěšně prezentovala na celovečerním pořadu Sedmička s Ohnicou (záznam je na youtube). CD bylo slavnostně pokřtěno v létě 2014, kdy se muzice podařilo získat ocenění na festivale v Dambořicích za mimořádný hudební doprovod. V roce 2015 byla muzika oceněna 1. místem v soutěži Hvězda slováckého folkloru. Spolu s FS Cifra Lenky Kraváčkové realizovala divácky velmi úspěšný pořad Zbojnické cifrování, natočilo hudební podklad pro krátký film Obrázky ze Strážnice – Kača (spolupráce pokračuje i v roce 2016 pro film Vdovec)

FOLKLORNÍ SOUBOR MÍKOVJAN
Byl založen v roce 2002 a letos tedy slaví své 20. narozeniny. Nedílnou součástí aktivit tohoto souboru je udržování tradic, konaných v rodných Míkovicích. Jde o rozmanité tradice a zvyky, mezi které patří např. fašank, dožínky, hody a další.

Soubor vytvořil mnoho tanečních choreografií, vycházející převážně z oblastí Slovácka a Moravsko-Slovenského pomezí, které byly prezentovány na různorodých akcích po celé České republice, a i v zahraničí. V roce 2017 se prostřídala generace tanečníků a soubor omládl jak tělem, tak i duší. Změna se nevyhnula ani hudebnímu doprovodu. Folklorní soubor Míkovjan v současné době doprovází Cimbálová muzika Litera z Vlčnova.

No ACF gallery field data found
Translate »
crosslist