MAGNA MYSTERIA

Datum: 11.09.2022
Čas od: 13:00 do: 17:00 hodin
Místo: Výšina sv. Metoděje

Historické odpoledne pro děti i dospělé

KAT
Léta páně 1258 obdrželo královské město Uherské Hradiště právo útrpné. Proto i my přivítáme na akci mistra ostrého meče, jež Vám rád o svém řemesle poví a případně nepoctivé k nápravě přiměje.

  1. povídání o katovi
  2. ukázka katovského řemesla katovského nářadí
  3. výroba klíčenek cejchovacími  želez

ALCHYMISTA
Transmutace, metamorfóza, kámen mudrců, výroba zlata či elixír věčného života…. Je Vám to povědomé? To vše se odehrávalo alchymistických dílnách, jež jsou opředeny legendami. Ale díky těmto prvním vědeckým pracovníkům máme základy našeho dnešního poznání světa.

  1. přednáška o alchymistech a jejich umění
  2. ukázka tajemných pokusů
  3. hádání magických kamenů

DOBOVÁ KUCHYNĚ
Pro mlsné jazýčky bude připravena ochutnávka dobové krmě. Ze stolů šlechtických bude možné ochutnat křepelčí paštičky v těstě, andaluské masové koule. Ze stolů prostých lidí pak budete moci si udělat placky, jež  pro lepší chuť je možné natřít povidly či škvarkovou namazánkou. A chybí vám sladká tečka? Nezoufejte. Sladký marcipán z dalekých krajin bude to pravé, co završí tento hodokvas.

  1. ochutnávka dobové kuchyně
  2. plackování (děti si budou moct sami uplácat a upéct placku)
  3. mačkání marcipánu do formiček
  4. hádání koření

MARIJENKA
Dívky a ženy vždy na parádu trpí a tak i my nezůstaneme pozadu. Marije Caletková (Marijenka – cínový šperk) dopřeje všem šikovným, aby  si sami vyrobili náramek a své ruce ozdobily.

1. výroba náramků

BISKUPŠTÍ MANOVÉ
Olomoučtí biskupové byli ve středověku a raném novověku druhými nejmocnějšími lidmi v zemi – hned po panovníkovi. Biskupům patřila většina Moravy a bez jejich rady se neobešel mnohý český král. Proto se biskupové těšili řadě výsad. Získali např. knížecí titul a zavedli specifický feudální systém zvaný manský. Many můžeme chápat jako vazaly biskupa, jednalo se o  osobně svobodné lidi (nižší šlechtice) s několika málo povinnostmi, především povinností vojenskou. Proto na Moravě tvořili zemskou hotovost, jež byla symbolem obrany regionu až do konce 17. století. Již během třicetileté války se ukázala nefunkčnost systému dobrovolníků bojujících proti profesionálním žoldákům a na konci 17. století je systém nahrazen profesionálními uniformovanými vojsky.

  1. výcvik mušketýra
  2. výcvik pikenýra
  3. základy šermu
  4. výstava chladných a palných zbraní, jejich poznávání
  5. vyšívání, zašívání korálků a pletení pro děvčata
  6. obrázky dobového oblečení, vytváření párů ze stejné doby

LUKOSTŘELBA
Dokázali byste lukem něco ulovit? Nebo byste byli pravděpodobně o hlavu? Nebo neznáte odpověď? Stačí přijít, vzít do ruky luk a vyzkoušet přesnost Vašeho oka.

KOLBIŠTĚ
Pod dozorem rozhodčích je možné změřit své síly s protivníkem v rytířském kolbišti. Kdo se nebojí, že sem tam ránu utrží je srdečně vítaný.

  1. Souboje s měkčenými či dřevěnými zbraněmi
No ACF gallery field data found
Translate »
crosslist