LIDOVÝ TANEČNÍ SOUBOR SÁRVÁR

Datum: 10.09.2022
Čas od: 17:00 do: 17:45 hodin
Místo: Masarykovo náměstí

Lidový taneční soubor Sárvár

Soubor byl založen v roce 1977 a letos slaví 45. výročí svého vzniku. Cílem souboru je co nejlépe poznat tradice maďarského selského tance. "Kromě prezentace naší tradiční kultury na veřejnosti se ji snažíme prožívat také v každodenním životě. Pevně věříme v sílu tradiční kultury a v to, že tato kultura může poskytnout adekvátní odpovědi v dnešním komplikovaném světě, a to jak na úrovni jednotlivce, tak na úrovni celé společnosti",  Balázs Hámori, vedoucí souboru.

Soubor se vědomě snaží učit od starých mistrů, kteří ještě žijí, nebo jen trávit čas společně, protože i to má smysl. Cílem je, nashromáždit vědomosti několika generací a zprostředkovávat je těm, kteří chtějí naslouchat.
V rámci scénické práce se snaží venkovské tance měnit co možná nejméně a prezentovat je v co nejautentičtější podobě. Sbírka krojů, která je v regionu jedinečná, obsahuje lidové kroje z téměř dvaceti národopisných oblastí.

Sárvár je aktivní od roku 1984, jako první sdružení v Maďarsku.

Orchestr Herpenyő

Velkou zajímavostí na tomto uskupení je, že všichni jeho členové byli původně tanečníky. Postupem času vyměnili taneční obuv za hudební nástroje a učí se a prezentují tradiční venkovskou taneční hudbu. Jejich hlavním cílem je hrát v tanečních domech a na festivalech, ale samozřejmě také koncertovat. Téměř tři roky také doprovází taneční skupiny.

Čerpání z autentických a původních zdrojů je pro soubor nejvyšší prioritou, velkou pozornost hudebníci věnují i svému dalšímu vzdělávání. Za tímto účelem se pravidelně účastní táborů a kurzů lidové hudby. Jejich pracovní metodika je založena na důkladném seznámení s hudebním repertoárem vybrané národopisné oblasti, ale i na výměně zkušeností s jinými orchestry.

Práci orchestru podporuje Nadace lidového umění Sárvár.

Partnerské město - Sárvár - Maďarsko
Dohoda o spolupráci byla podepsána 8. září 2012 v Uherském Hradišti. Sárvár je hlavním městem župy Vas a po sídelním městě Szombathely je druhým nejdůležitějším městem župy. V současnosti v něm žije necelých 16 tisíc obyvatel. Má starobylý hrad, moderní termální lázně otevřené v r. 2002 a žije folklorem. Termální lázně byly oceněny první cenou maďarské wellness asociace a stejnou cenou v kategorii léčebné wellness v roce 2005. S župou Vas má podepsanou smlouvu o partnerství Zlínský kraj.

Translate »
crosslist