KONCERT PRO HRADIŠTĚ

Datum: 11.09.2022
Čas od: 16:15 do: 17:45 hodin
Místo: Masarykovo náměstí

Společné vystoupení folklorních souborů z Plzně a Uherského Hradiště

Historicky je Mladina z Plzně v podstatě domácím uherskohradišťským souborem. Vzpomenout můžeme spolupráci s Kunovjanem, Hradišťanem nebo v poslední době s FS Cifra. Vesměs se jednalo o koncerty s charitativním podtitulem. Letos nabízíme společné vystoupení pro Hradiště. Jako poděkování Mladině, i jako poděkování od Mladiny.

účinkují:
- PLS Mladina, Plzeň
- FS Cifra a CM Ohnica, Uherské Hradiště
- FS Kunovjan a CM Oskoruša, Uherské Hradiště
- ŽS Hradišťanky

slovem provází: Ladik Šimeček
autor: autorský pořad Klubu kultury, Uherské Hradiště

 

Plzeňský lidový soubor Mladina, Plzeň
Plzeňský lidový soubor Mladina vznikl v roce 1954 jako Soubor písní a tanců Škoda Plzeň. Pod současným názvem, kterým se soubor hlásí k plzeňské tradici - dobrému pivu - působí soubor od roku 1994. Těžiště jeho repertoáru leží v oblasti jihozápadních Čech. Soubor spolupracuje s předními hudebními autory či choreografy (Jaroslav Krček, Josef Krček, Josef Fiala, Jaroslava Smolová, Libuše Hynková, Miloš Vršecký) a současně vytváří vlastní choreografie a hudební úpravy.

Folklorní soubor Cifra, Uherské Hradiště
Soubor vznikl v roce 2000 v srdci Moravského Slovácka v Uherském Hradišti. Uměleckou vedoucí se od počátku stala PaedDr. Lenka Kraváčková, Ph.D. V současné době soubor tvoří čtrnáct tanečních párů. Ve svém repertoáru Cifra především obnovuje a rozvíjí poklady tradičního lidového umění Slovácka, které má tak jedinečnou a bohatou kulturu. Při hledání inspirací však Cifra nezůstává jen ve svém rodném regionu, ale za lidovou písní a tancem přechází za hranice – na Slovensko.

Cifra se účastní různých vystoupení a festivalů u nás i v zahraničí. Dosud měla možnost předvést své taneční umění ve Francii, Polsku, Švýcarsku, Španělsku, Kanadě a mnoha dalších zemích. Pravidelně také pořádá celovečerní premiérové programy. Folklorní soubor Cifra se tak za dobu své existence právem zařadil mezi přední soubory Uherskohradišťska.

Od roku 2012 soubor spolupracuje s úspěšnou cimbálovou muzikou Ohnica, od roku 2021 i s CM Špica.

FS Kunovjan, Uherské Hradiště
Soubor vznikl na přelomu let 1969 - 1970 v Kunovicích, kdy se nejstarší skupina dětí souboru Děcka z Kunovic dostala pod vedení tehdejšího tanečníka Hradišťanu Miloše Plachého. Po následující léta fungoval ještě jako mládežnický a od roku 1974 byl zařazen mezi dospělé soubory. Soubor působil v Kunovicích a v roce 1983 se přesouvá do Uherského Hradiště, kde pod záštitou Klubu kultury UH pracuje do současnosti. Po odchodu Miloše Plachého soubor převzala na pozici taneční vedoucí Romana Habartová a následně David Pavlíček. Jeho vedení dávalo Kunovjanu téměř 20 let nezaměnitelný výraz i charakter, díky němuž se soubor stal velmi oblíbeným folklórním tělesem na Moravě.

V roce 2015 Kunovjan oslavil 45. výročí svého založení premiérovým programem "Proměny a cesty" již pod tanečním vedením Romana Škráška. Od roku 2017 převzala pomyslný kolík štafety vedoucích Radka Hlawiczka (Smělíková), která nyní soubor vede za pomoci organizačních vedoucích Lukáše Uherka a Michala Dudy. Soubor se tak nadále snaží pokračovat v práci počaté svými předchůdci. 

Ženský sborek Hradišťanky
Proč se jmenujeme Hradišťanky? Základ sborku tvoří bývalé členky tanečního souboru Hradišťan a Old Stars Hradišťan a zároveň rodačky z Uherského Hradiště. A protože jsme ženy celý život aktivní a tancovat už nemůžeme (napřed odpadli chlapi – tanečníci, no a také kdy by sa na nás eště díval), tak jsme začaly zpívat.

Translate »
crosslist