HRAJE VÁM VLČNOVJANKA

Datum: 09.09.2023
Čas od: 16:30 do: 18:00 hodin
Místo: Masarykovo náměstí

Vlčnovjanka začala hrát už v roce 1977.
V 80. letech se kapela vypracovala na vysokou uměleckou úroveň, odehrála až 100 vystoupení ročně a neunikla ani pozornosti médií. V roce 1985 natáčí svou první dlouhohrající desku, postupně přibývají další, objevuje se v rozhlasovém vysílání a stává se hostem televizních pořadů, např. Všichni se ptají, komu to hrají, Nejlepší z Moravy (1992), Vyberte si 7 z 8 (1992), Kdyby ty muziky nebyly (1996, 1999), Klub přátel dechovky – Jízda králů ve Vlčnově (2003), Zveme vás… na výlov rybníka s Vlčnovjankou (2005). Své umění předvedla také v Rakousku, Německu, Francii, Belgii, Holandsku, Polsku a na Slovensku.

Zakladatelem DH Vlčnovjanky a jejím prvním kapelníkem byl Antonín Koníček – vlčnovský rodák, trumpetista, profesionální hudebník a autor mnoha krásných skladeb. Navázal tak na téměř 100 letou tradici dechové hudby ve Vlčnově. V čele kapely stál do roku 1989, tedy 12 let. Kapelníkovým zástupcem a od roku 1990 i jeho nástupcem se stal Pavel Nevařil – taktéž rodák z Vlčkova, svým povoláním trombonista Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně, který je zároveň i uměleckým vedoucím a managerem souboru. Jak vzpomíná na své kapelnické začátky? „Bylo to pro nás velmi složité období, neboť po revoluci se rušilo mnoho kulturních akcí, měnily se kontakty atd. Začínali jsme téměř od začátku, protože s novou dobou přišly i nové nároky na úroveň, program, organizaci i management. Začal jsem si vybírat některé nové kvalitní hráče, budovat repertoár a pravidelně zkoušet, což se na kvalitě kapely znatelně projevilo.“

Za 30 let své existence prošla Vlčnovjanka značným vývojem. Vypracovala se na vysokou, téměř profesionální úroveň, může se pyšnit nejedním bravurním sólovým výstupem svých hráčů ( na tubu, trubku, pozoun či klarinet ) a vyznačuje se rozpoznatelným hudebním projevem. K originalitě kapely přispívá i vlastní autorské zázemí v osobě kmenového trumpetisty Zdeňka Kučery, autora především orchestrálních polek, ale i písní. Vedle kapelníka Pavla Nevařila má Vlčnovjanka ve svých řadách jak profesionální hudebníky, absolventy konzervatoře, tak i výborné amatéry.
Repertoár kapely tvoří převážně interpretace lidových písní a skladby známých autorů dechové hudby, např. Z. Gurského, M.R. Procházky, B. Smišovského, V. Maňase ml., V. Smoly aj., ale poslechnout si můžete také skladby moderní  a muzikálové s bigbandovými prvky, čímž Vlčnovjanka reaguje  na trend, který se stále více prosazuje u nás i v zahraničí.

Kapelník: Pavel Nevařil 

Link: http://www.vlcnovjanka.cz/

Translate »
crosslist