FS ROSÉNKA - HROZÉNKA, PRAHA

Datum: 10.09.2022
Čas od: 13:30 do: 14:30 hodin
Místo: Kolejní nádvoří, Jezuitská kolej

Medailon FS Rosénka - Hrozénka, Praha a Muzičky, Praha

Hrozénka, bývalá Velká Rosénka, je nejstarší skupinou folklorního souboru Rosénka.

Zakladatelka souboru Radka Baboráková (dcera legendárního primáše Hradišťanu J. V. Staňka) nikdy nechtěla vést dospělý soubor. Když jí ale po třinácti letech od založení souboru začali odrůstat první tanečníci a ona je neměla kam poslat dál, nezbylo jí nic jiného, než podlehnout jejich prosbám a založit dospělou složku souboru. Tak v roce 1996 vznikla Hrozénka, tehdy Velká Rosénka.

Činnost Hrozénky se dá rozdělit na dvě samostatné větve. Tou první jsou tance zejména z oblastí Uherskohradišťska, Uherskobrodska a Kopanic – a to jak z české, tak ze slovenské strany. Druhou, neméně důležitou větví jsou choreografie na pomezí tanečního divadla, které jsou plné humoru, hereckého projevu a tance.

Tuto skupinu vedla od roku 1996 do roku 2011 Radka Baboráková. Vedení pak převzala její dcera Štěpánka Baboráková. V tomto roce dostala skupina také své nové jméno – Hrozénka.

Hrozénka se pravidelně účastní festivalů v tuzemsku i zahraničí:
- Mezinárodní folklorní festival Rožnovská valaška
- Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici
- CIOFF festival v Ismailii v Egyptě – Rosénka byla vybrána mezi 12 nejlepších souborů ze 42 účastníků
- Itálie – představitel české kultury na Prvních vojenských olympijských hrách v Římě

Další festivaly a pořady v ČR (Dýšina, Chrudim, Liptál, Tuchlovice, Praha nebo Uherské Hradiště...) a zahraničí (Itálie, Portugalsko, Slovensko, Německo, Španělsko, Slovinsko...)

vedoucí skupiny: Šimon Axmann

Translate »
crosslist