Diversa Quartet je smyčcové kvarteto, které funguje pod hlavičkou brněnské umělecké společnosti Ensemble Opera Diversa.
Vzniklo v létě roku 2022 v reakci na nedostatek recentní kvartetní tvorby v tuzemském hudebním provozu. V souladu s posláním souboru usiluje o vznik posluchačsky zajímavých programů bez banálních nebo notorických kusů a nutnosti vřazení do proudu soudobé vážné hudby. Kromě vlastních koncertů se kvarteto za své nedlouhé působení podílelo na hudebním programu festivalu Open House Brno a spolupracovalo s brněnskou Masarykovou univerzitou při slavnostech Dies academicus.
Členové Diversa Quartet jsou kmenovými hráči diversního orchestru:
- Barbara Tolarová (1. housle)
- Jan Bělohlávek (2. housle)
- David Křivský (viola)
- Iva Wiesnerová (violoncello)
PROGRAM
- Jan Novák: Tři invence pro smyčcové kvarteto / 1960–1968
- Ondřej Kyas: Smyčcový kvartet č. 5 / 2021
- Tõnu Kõrvits: Point Nemo / 2022
Koncert Diversa Quartet svým programem zdůrazňuje oblasti repertoáru, jimž se soubor od svého založení věnuje: recentní zejména tuzemské autory, jejichž skladby jsou na koncertních podiích opomíjeny, a autorskou tvorbu současných skladatelů, od nichž kvarteto nová díla objednává a uvádí ve světových premiérách.
------------------------------------------
Jan Novák (1921–1984) byl rodákem z Nové Říše, s regionem Uherskohradišťska je však spjat studiem na jezuitském gymnáziu na Velehradě, kde se seznámil s latinou a řečtinou. Ta později formovala jeho hudební myšlení a způsob kompoziční práce. Na brněnské konzervatoři studoval skladbu, klavír a dirigování, po absolutoriu navázal studiem dirigování a skladby na pražské AMU. Po založení JAMU v Brně přešel a svá studia dokončil zde. V roce 1947 se v USA setkal s Bohuslavem Martinů, jehož byl soukromým žákem. Pro režim byl nonkonformním autorem, i přesto dostával zakázky k filmové hudbě. Později však emigroval: zprvu do Dánska, později do Itálie a také Německa, kde také zemřel. Hudební nadání prokazoval již od počátku své kompoziční tvorby. Tři invence pro smyčcové kvarteto vznikaly před emigrací v období mezi lety 1960–1968 a byly zřejmě komponovány pro houslistu Dušana Pandulu, resp. Novákovo kvarteto. Krátký třívětý kus je výrazně rytmickým dílem plným hudebních hříček.
Ondřej Kyas (* 1979) je hudebník a absolvent hudební vědy na Masarykově univerzitě. Ve spolupráci s libretistou Pavlem Drábkem pro Diversu vytvořil řadu celovečerních oper i minioper. Kromě toho Kyas hraje a autorsky působí v alternativní kapele Květy a vystupuje coby „elektrifikovaný písničkář“ Kygiss. V roce 2019 vyšla jeho sólová deska s názvem Solárium, loni v nakladatelství Větrné mlýny také jeho básnická prvotina Démonoskopie. Jakkoliv je Kyasova tvorba zcela současná, zůstává přístupná, srozumitelná a nezříká se emotivní roviny. Totožnou charakteristiku snese Smyčcový kvartet č. 5 (2021), který střídá pasáže rytmicky nápadité s ostinátními a melodicky nostalgické s hravými. Světová premiéra díla zazněla na inauguračním koncertu Diversa Quartet v říjnu 2022.
Tõnu Kõrvits (* 1969) je estonský skladatel a pedagog, který se ve svém díle nezřídka inspiruje literaturou, přírodou nebo lidovými reáliemi Estonska. Tyto impresionistické náměty přitom neuplatňuje pouze ve svých autonomních skladbách, ale i v tvorbě pro zejména dokumentární či animované filmy. Díky své osobitosti a sugestivnosti patrně jedním z nejznámějších a nejžádanějších pobaltských skladatelů současnosti. Kõrvitsově dílu se Diversa věnuje opakovaně: smyčcový kvartet Point Nemo (2022) zazněl v podání souborového kvartetu v české premiéře pouze několik týdnů od světové premiéry v estonském Tartu. Název skladby odkazuje na nejizolovanější a nejosamocenější místo na planetě Zemi. Melancholická, barvitá a svou křehkostí místy až meditativní pětivětá kompozice tedy dnes v České republice zazní teprve podruhé.